Section 1 Girls Swimming/Diving Championships
               11/7/2001 to 11/9/2001
                     Results
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
========================================================================
   Section 1: # 1:49.53  11/1996     THE URSULINE SCHOOL
       State: ! 1:49.53  11/1996     THE URSULINE SCHOOL
                1:49.01  AA-A
                1:52.80  AUTO
                1:53.29  AA-B
    School                                      Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 The Ursuline School  'A'                    1:55.82    1:52.22 AUTO
     1) Zollo, Ann Marie 9              2) Malloy, Tara 11
     3) Kelly, Kimi 11                  4) Lewis, Kerby 11
  2 Brewster High School  'A'                   1:56.34    1:52.76 AUTO
     1) Monsees, Christina 10           2) Tartaglia, Christine 10
     3) Antalosky, Tara 12              4) McEntee, Ashley 10
  3 Bronxville High School  'A'                 1:57.80    1:54.40
     1) Akerfelds, Aleksa 7             2) Kiernan, Marilee 9
     3) Kofol, Caroline 10              4) Sprague, Whitney 9
  4 Fox Lane High School  'A'                   2:01.94    2:00.61
     1) Hunter, Brittany 11             2) Simco, Katie 12
     3) Gibbs, Alex 9                   4) Roberts, Nevine 11
  5 East Ramapo  'A'                            2:02.10    2:00.80
     1) Burns, Briana 7                 2) Bracy, Morgan 10
     3) Henderson, Jenna 11             4) Hurd, Naima 11
  6 Horace Greeley  'A'                         2:02.12    2:01.08
     1) Nicholson, Amanda 9             2) Foti, Kathryn 12
     3) Warlaumont, Mary 11             4) Hewitt, Christine 12
  7 Lakeland/Panas  'A'                         2:02.16    2:01.22
     1) Guyett, Caren 7                 2) Robinson, Kristine 12
     3) Guyett, Sarah 10                4) Lian, Michelle 8
 -- Ardley/Hastings/Woodlands  'A'              2:01.14         DQ
     1) Flaherty, Kelly 12              2) Koroleva, Dasha 11
     3) Flaherty, Tara 8                4) Smith, Kesha 9
Consolations
  9 Yorktown High School  'A'                   2:02.55    2:02.21
     1) Grove, Rebecca 11               2) Drexel, Meghan 11
     3) Mason, Nicole 11                4) Rohner, Amanda 11
      28.92   36.63   29.80   26.86
 10 John F. Kennedy High School  'A'            2:02.92    2:02.24
     1) Ulanowski, Danielle 10          2) Porteus, Rebecca 10
     3) Fagan, Clare 11                 4) Bannon, Courtney 11
      31.19   34.21   30.56   26.28
 11 Arlington High School  'A'                  2:03.52    2:03.09
     1) Markovits, Nicole 12            2) Magill, Christina 11
     3) Zafonte, Jessica 12             4) Whittaker, Rachael 10
      31.63   33.90   30.04   27.52
 12 Suffern High School  'A'                    2:03.89    2:03.81
     1) Ciccone, Amanda 7               2) Delduca, Kelly 9
     3) Partridge, Gaby 8               4) Koczo, Agnes 9
      31.13   35.40   31.17   26.11
 13 John Jay Cross River  'A'                   2:05.34    2:04.90
     1) Kosits, Kristen 10              2) Aletti, Rachel 10
     3) Braun, Jenny 10                 4) Mellars, Paige 9
      32.41   37.76   27.54   27.19
 14 Pearl River  'A'                            2:05.16    2:04.92
     1) O'Keefe, Megan 9                2) O'Keefe, Kaitlyn 7
     3) Nassery, Alia 9                 4) Goldrick, Megan 9
      32.93   34.62   30.46   26.91
 15 New Rochelle High School  'A'               2:04.65    2:05.09
     1) Diamond, Carolina 12            2) Nelson, Tory 11
     3) Freeman, Btittany 7             4) Capella, Paola 8
      32.89   32.00   32.03   28.17
 16 Byram Hills HighSchool  'A'                 2:05.06    2:06.83
     1) Colonna, Jen 11                 2) Light, Sheila 7
     3) Light, Jaymi 8                  4) Light, Danielle 12
      33.45   36.74   29.40   27.24

Event 2  Women 200 Yard Freestyle
========================================================================
   Section 1: # 1:51.38  11/1985     CATHY RITCH
       State: ! 1:49.84  11/1996     JESSICA FOSCHI
                1:51.19  AA-A
                1:54.83  AA-B
                1:58.21  AUTO
                2:01.39  CONS
                2:11.10  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Kelly, Kimi         11 Ursuline             1:54.55    1:52.20 AA-B
      26.75   28.35   28.84   28.26
  2 O'Connor, Bridget   10 Scarsdale            1:56.09    1:52.86 AA-B
      27.22   28.40   28.82   28.42
  3 Sprague, Whitney     9 Bronxville           1:56.11    1:55.05 AUTO
      27.14   28.92   29.50   29.49
  4 Walotsky, Kyle      11 Clarkstown           1:55.24    1:55.75 AUTO
      27.15   29.11   29.75   29.74
  5 Schulman, Lauren    12 North Rockland       1:57.44    1:56.28 AUTO
      27.73   28.91   29.84   29.80
  6 Braun, Jenny        10 JohnJayCrossRivr     1:56.30    1:56.34 AUTO
      28.29   29.20   29.64   29.21
  7 Monahan, K.C.       11 Briarcliff/Ossin     1:57.50    1:57.70 AUTO
      27.95   30.04   30.13   29.58
  8 Gray, Ellen         10 Ursuline             1:59.52    1:58.13 AUTO
      28.22   29.82   30.19   29.90
Consolations
  9 Monsees, Christina  10 Brewster             2:00.34    1:59.14 CONS
      28.13   29.86   30.46   30.69
 10 Chapman, Hope        9 Ursuline             2:01.06    2:00.82 CONS
      28.39   30.38   31.13   30.92
 11 Heinz, Susanna      10 Greeley              2:01.78    2:02.71 SECT
      28.46   30.51   31.69   32.05
 12 Fischer, Erica      11 Fox Lane             2:03.96    2:03.50 SECT
      29.48   30.99   31.78   31.25
 13 Troy, Marisa        10 ArdsleyHastWoodl     2:05.17    2:04.40 SECT
      29.31   31.32   32.16   31.61
 14 O'Keefe, Megan       9 Pearl River          2:05.06    2:05.57 SECT
      29.27   31.43   32.62   32.25
 15 Kreielsheimer, Kim  10 Suffern              2:05.59    2:07.48 SECT
      29.42   32.14   33.25   32.67
 16 Canals, Giselle        East Ramapo          2:06.00    2:08.24 SECT
      29.85   32.09   33.40   32.90

Event 3  Women 200 Yard IM
========================================================================
   Section 1: # 2:07.28  11/1995     JENNIFER HUTTON
       State: ! 2:01.75  11/1992     TORI DeSILVA
                2:04.92  AA-A
                2:09.84  AA-B
                2:14.34  AUTO
                2:17.45  CONS
                2:31.02  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Grove, Rebecca      11 Yorktown             2:12.28    2:10.10 AUTO
      29.07   32.01   38.73   30.29
  2 Rohrs, Lisa         10 Clarkstown           2:13.62    2:11.86 AUTO
      28.86   35.27   37.99   29.74
  3 Lewis, Kerby        11 Ursuline             2:11.56    2:12.11 AUTO
      29.20   34.29   38.77   29.85
  4 Nelson, Tory        11 New Rochelle         2:13.28    2:12.55 AUTO
      29.11   34.62   37.85   30.97
  5 Malloy, Tara        11 Ursuline             2:15.06    2:13.74 AUTO
      30.01   35.79   36.84   31.10
  6 Guyett, Sarah       10 Lakeland/Panas       2:15.81    2:14.25 AUTO
      29.32   34.19   38.55   32.19
  7 Hopkins, Siobhan    12 White Plains         2:17.81    2:16.11 CONS
      29.65   35.52   38.18   32.76
  8 Canals, Janyll      10 East Ramapo          2:18.91    2:19.11 SECT
      29.82   36.64   40.11   32.54
Consolations
  9 Akerfelds, Aleksa    7 Bronxville           2:22.85    2:16.55 CONS
      30.46   34.04   40.93   31.12
 10 Nicholson, Amanda    9 Greeley              2:20.61    2:17.39 CONS
      31.76   34.47   39.79   31.37
 11 Tartaglia, Christi  10 Brewster             2:19.15    2:17.65 SECT
      30.42   35.88   38.59   32.76
 12 Jorgensen, Dana      9 Clarkstown           2:19.41    2:18.78 SECT
      31.39   34.52   40.83   32.04
 13 Yamamoto, Tokina     8 Rye                  2:21.34    2:19.61 SECT
      30.44   34.74   41.99   32.44
 14 Henderson, Jenna    11 East Ramapo          2:21.12    2:20.12 SECT
      29.54   37.20   40.88   32.50
 15 O'Keefe, Kaitlyn     7 Pearl River          2:21.87    2:20.56 SECT
      30.61   36.52   41.12   32.31
 16 Landry, Kristen     11 North Rockland       2:22.48    2:23.10 SECT
      32.40   36.02   41.41   33.27

Event 4  Women 50 Yard Freestyle
========================================================================
   Section 1: # 23.34  11/1996     BROOKE DAVEY
       State: ! 23.26  11/1991     RICHELLE DEPOLD
                23.78  AA-A
                24.62  AA-B
                25.02  AUTO
                25.59  CONS
                27.38  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Kofol, Caroline     10 Bronxville             25.59      25.45 CONS
  2 Bui, Tiffany         8 Clarkstown             26.04      25.68 SECT
  3 Koczo, Agnes         9 Suffern                25.95      26.00 SECT
  4 Seidman, Jen        10 Pelham                 26.09      26.31 SECT
  5 McEntee, Ashley     10 Brewster               26.69      26.36 SECT
  6 Miata, Julianne      9 West-Pleas-Valha       26.65      26.55 SECT
  7 Hurd, Naima         11 East Ramapo            26.66      26.75 SECT
  8 Flaherty, Tara       8 ArdsleyHastWoodl       26.69      26.87 SECT
Consolations
  9 Ciccone, Amanda      7 Suffern                26.81      26.32 SECT
 10 Burns, Briana        7 East Ramapo            26.73      26.66 SECT
 11 Roberts, Nevine     11 Fox Lane               26.91      26.75 SECT
 12 Bannon, Courtney    11 Kennedy                26.98      26.83 SECT
 13 Pearson, Julie      11 Greeley                26.85      27.07 SECT
 14 Mueller, Mary        8 Edgmnt/Sol.Schec       26.93      27.27 SECT
 15 Hui, Electra         9 Tappan Zee             27.03      27.31 SECT
 16 Hewitt, Christine   12 Greeley                27.11      27.35 SECT

Event 6  Women 100 Yard Butterfly
========================================================================
   Section 1: # 56.91  11/1980     MARY HURRELL
       State: ! 54.35  11/1990     RICHELLE DEPOLD
                56.79  AA-A
                58.94  AA-B
              1:00.63  AUTO
              1:01.99  CONS
              1:09.12  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 O'Connor, Bridget   10 Scarsdale              57.26      56.30#AA-A
      27.05   29.25
  2 Kofol, Caroline     10 Bronxville             58.21      57.29 AA-B
      27.53   29.76
  3 Hsia, Valerie       11 Greeley              1:00.87      59.99 AUTO
      28.45   31.54
  4 Rohrs, Lisa         10 Clarkstown           1:00.74    1:00.18 AUTO
      29.03   31.15
  5 Hunter, Brittany    11 Fox Lane             1:02.23    1:00.70 CONS
      28.78   31.92
  6 Robinson, Kristine  12 Lakeland/Panas       1:01.91    1:00.87 CONS
      29.10   31.77
  7 Antalosky, Tara     12 Brewster             1:00.88    1:01.33 CONS
      28.92   32.41
  8 Henderson, Jenna    11 East Ramapo          1:02.76    1:02.68 SECT
      29.72   32.96
Consolations
  9 O'Connor, Katelyn    9 Ursuline             1:05.16    1:02.85 SECT
      29.47   33.38
 10 O'Keefe, Megan       9 Pearl River          1:04.54    1:04.41 SECT
      30.77   33.64
 11 Warlaumont, Mary    11 Greeley              1:04.62    1:04.44 SECT
      30.38   34.06
 12 Light, Jaymi         8 Byram Hills          1:04.43    1:04.80 SECT
      30.20   34.60
 13 Koroleva, Dasha     11 ArdsleyHastWoodl     1:04.72    1:04.94 SECT
      30.34   34.60
 14 Smith, Kesha         9 ArdsleyHastWoodl     1:06.15    1:05.04 SECT
      30.36   34.68
 15 Mellars, Paige       9 JohnJayCrossRivr     1:05.71    1:05.47 SECT
      30.51   34.96
 16 Lewis, Samantha     10 JohnJayEastFishk     1:06.12    1:05.83 SECT
      30.96   34.87

Event 7  Women 100 Yard Freestyle
========================================================================
   Section 1: # 52.04  11/1988     MEAGHAN McCAFFREY
       State: ! 50.53  11/1989     RICHELLE DEPOLD
                51.52  AA-A
                53.46  AA-B
                54.60  AUTO
                55.81  CONS
              1:00.28  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Lewis, Kerby        11 Ursuline               55.23      54.74 CONS
      26.39   28.35
  2 Monsees, Christina  10 Brewster               55.45      54.95 CONS
      26.88   28.07
  3 Rooney, Alice       12 Mamaroneck             57.04      56.03 SECT
      26.75   29.28
  4 Bui, Tiffany         8 Clarkstown             57.07      56.89 SECT
      27.76   29.13
  5 Seidman, Jen        10 Pelham                 57.30      57.11 SECT
      27.68   29.43
  6 Alexander, Katie    10 Harrison               56.83      57.14 SECT
      27.24   29.90
  7 Roberts, Nevine     11 Fox Lane               57.70      58.19 SECT
      27.83   30.36
  8 Koczo, Agnes         9 Suffern                57.17      59.54 SECT
      28.52   31.02
Consolations
  9 McEntee, Ashley     10 Brewster               58.09      57.64 SECT
      28.38   29.26
 10 Chapman, Hope        9 Ursuline               58.88      58.03 SECT
      28.33   29.70
 11 Canals, Janyll      10 East Ramapo            58.81      58.09 SECT
      28.29   29.80
 12 Mueller, Mary        8 Edgmnt/Sol.Schec       57.88      58.17 SECT
      28.11   30.06
 13 Vargas, Sam          9 Greeley                59.02      58.23 SECT
      28.67   29.56
 14 Kreielsheimer, Kim  10 Suffern                58.35      58.30 SECT
      28.04   30.26
 15 Miata, Julianne      9 West-Pleas-Valha       58.70      58.88 SECT
      28.13   30.75
 16 Hassett, Brittany   12 Roy C. Ketcham         58.97      59.26 SECT
      28.02   31.24

Event 8  Women 500 Yard Freestyle
========================================================================
   Section 1: # 4:52.78  11/1990     TOBIE SMITH
       State: ! 4:46.97  11/1995     JESSICA FOSCHI
                4:56.54  AA-A
                5:04.28  AA-B
                5:17.39  AUTO
                5:25.87  CONS
                6:13.35  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Kelly, Kimi         11 Ursuline             4:56.11    4:53.67 AA-A
      27.43   29.27   29.40   29.84   29.51   29.67   29.52   30.06
      30.13   28.84
  2 Sprague, Whitney     9 Bronxville           5:05.79    5:01.60 AA-B
      28.15   29.74   30.53   30.57   30.75   30.37   30.80   30.61
      30.53   29.55
  3 Walotsky, Kyle      11 Clarkstown           5:04.75    5:02.85 AA-B
      27.99   29.96   30.25   30.54   30.68   30.72   30.82   30.79
      30.68   30.42
  4 Braun, Jenny        10 JohnJayCrossRivr     5:08.06    5:03.37 AA-B
      29.04   30.31   30.88   30.70   30.52   30.65   30.37   31.05
      30.36   29.49
  5 Schulman, Lauren    12 North Rockland       5:12.45    5:08.75 AUTO
      28.23   30.16   30.26   30.87   31.06   31.59   31.73   31.71
      31.61   31.53
  6 Gray, Ellen         10 Ursuline             5:14.20    5:10.60 AUTO
      28.95   30.70   31.11   31.84   31.19   31.47   31.44   31.61
      31.57   30.72
  7 Robinson, Kristine  12 Lakeland/Panas       5:14.09    5:11.98 AUTO
      28.60   30.28   30.94   31.32   31.46   31.73   31.97   32.09
      32.11   31.48
  8 Monahan, K.C.       11 Briarcliff/Ossin     5:14.93    5:15.02 AUTO
      28.39   30.87   31.67   31.98   32.50   32.07   32.16   32.00
      32.20   31.18
Consolations
  9 Kiernan, Marilee     9 Bronxville           5:20.80    5:18.18 CONS
      28.45   31.80   32.08   32.68   32.37   32.84   32.44   32.69
      32.39   30.44
 10 Nicholson, Amanda    9 Greeley              5:26.38    5:18.81 CONS
      29.70   31.98   32.26   31.91   32.52   32.61   32.41   32.64
      31.96   30.82
 11 Heinz, Susanna      10 Greeley              5:26.47    5:24.52 CONS
      29.15   31.32   32.64   32.78   32.81   33.09   33.14   33.61
      32.72   33.26
 12 Fischer, Erica      11 Fox Lane             5:29.17    5:24.56 CONS
      30.10   32.18   32.19   32.82   32.92   33.06   32.93   33.44
      32.89   32.03
 13 Troy, Marisa        10 ArdsleyHastWoodl     5:31.33    5:31.25 SECT
      30.26   32.47   33.29   33.85   33.96   34.03   34.08   33.88
      33.29   32.14
 14 Guyett, Caren        7 Lakeland/Panas       5:35.04    5:33.10 SECT
      30.31   32.70   32.99   34.17   33.85   34.02   34.54   34.03
      34.42   32.07
 15 Pandolfo, Julia      8 White Plains         5:50.76    5:33.85 SECT
      29.74   32.67   33.63   34.13   34.28   34.23   34.34   34.40
      34.02   32.41
 16 Condon, Bevin       10 Fox Lane             5:43.57    5:43.12 SECT
      31.21   34.01   34.84   34.54   35.08   34.86   35.12   35.06
      34.75   33.65

Event 9  Women 200 Yard Freestyle Relay
========================================================================
   Section 1: # 1:40.40  11/1996     HORACE GREELEY
       State: ! 1:37.35  11/1999     ORCHARD PARK
                1:38.25  AA-A
                1:40.87  AUTO
                1:42.44  AA-B
    School                                      Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Bronxville High School  'A'                 1:45.73    1:43.55
     1) Kiernan, Marilee 9              2) Sprague, Whitney 9
     3) Akerfelds, Dana 8               4) Kofol, Caroline 10
      26.67   25.20   27.04   24.64
  2 Clarkstown High School  'A'                 1:45.21    1:43.57
     1) Bui, Tiffany 8                  2) Jorgensen, Dana 9
     3) Rohrs, Lisa 10                  4) Walotsky, Kyle 11
      26.26   26.18   25.98   25.15
  3 Suffern High School  'A'                    1:44.71    1:43.80
     1) Ciccone, Amanda 7               2) McDevitt, Jenna 11
     3) Collins, Mhairi 10              4) Koczo, Agnes 9
      26.23   26.87   25.46   25.24
  4 Yorktown High School  'A'                   1:46.27    1:45.05
     1) Pampillonio, Danielle 10        2) Gallo, Michelle 12
     3) Rohner, Amanda 11               4) Grove, Rebecca 11
      27.43   27.01   26.34   24.27
  5 The Ursuline School  'A'                    1:47.65    1:47.04
     1) Chapman, Hope 9                 2) Gray, Ellen 10
     3) Malloy, Tara 11                 4) Chapman, Emily 10
      27.23   26.45   26.89   26.47
  6 Horace Greeley  'A'                         1:49.36    1:47.42
     1) Hewitt, Christine 12            2) Pearson, Julie 11
     3) Heinz, Susanna 10               4) Hsia, Valerie 11
      26.92   27.20   26.59   26.71
  7 East Ramapo  'A'                            1:49.52    1:48.47
     1) Bracy, Morgan 10                2) Canals, Giselle
     3) Farulla, Kristen 11             4) Hurd, Naima 11
      27.91   26.88   27.35   26.33
  8 Ardley/Hastings/Woodlands  'A'              1:48.67    1:48.53
     1) Flaherty, Tara 8                2) Lucas, Nicole 12
     3) Troy, Marisa 10                 4) Smith, Kesha 9
      27.24   27.19   27.47   26.63
Consolations
  9 Tappan Zee  'A'                             1:51.68    1:50.13
     1) Ryan, Jill 7                    2) Keith, Lauren 12
     3) Menard, Kaitlyn 12              4) Hui, Electra 9
      27.47   28.45   27.02   27.19
 10 Arlington High School  'A'                  1:51.45    1:50.30
     1) Whittaker, Rachael 10           2) Johnson, Erika 9
     3) Auffarth, Chels 9               4) Markovits, Nicole 12
      27.85   27.59   27.33   27.53
 11 John F. Kennedy High School  'A'            1:53.77    1:51.06
     1) Fagan, Clare 11                 2) Ulanowski, Danielle 10
     3) Porteus, Rebecca 10             4) Bannon, Courtney 11
      29.86   26.99   27.39   26.82
 12 Westlake/Pleasantville/Valhall  'A'         1:53.60    1:51.49
     1) Sibio, Alyssa                   2) Cipolla, Leanne 9
     3) Cecchetelli, Alyssa             4) Miata, Julianne 9
      28.19   28.68   28.75   25.87
 13 Byram Hills HighSchool  'A'                 1:52.17    1:51.59
     1) Light, Jaymi 8                  2) Light, Sheila 7
     3) Colonna, Jen 11                 4) Light, Danielle 12
      27.23   29.48   28.31   26.57
 14 Pelham High School  'A'                     1:53.58    1:53.11
     1) Irwin, Meagan 10                2) Irwin, Lauren 7
     3) Seidman, Jen 10                 4) Wakcham, Chelsea 7
      27.04   31.51   28.36   26.20
 15 Rye High School  'A'                        1:54.18    1:53.48
     1) Cacciapaglia, Emily             2) Pesce, Dana 11
     3) Forsman, Elizabeth              4) Yamamoto, Tokina 8
      28.38   29.13   28.59   27.38
 16 Pearl River  'A'                            1:54.61    1:53.73
     1) Creagh, Kristina 9              2) Schule, Monika 10
     3) Crowe, Christina 12             4) Goldrick, Megan 9
      28.93   28.25   29.32   27.23

Event 10  Women 100 Yard Backstroke
========================================================================
   Section 1: # 58.38  11/1996     KRYSTAL FOGLER
       State: ! 56.42  11/1998     TORI DELOLLO
                57.26  AA-A
                59.64  AA-B
              1:01.32  AUTO
              1:03.06  CONS
              1:10.01  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Grove, Rebecca      11 Yorktown               59.16      58.38#AA-B
      28.88   29.50
  2 Guyett, Sarah       10 Lakeland/Panas       1:02.23    1:01.54 CONS
      29.94   31.60
  3 Hunter, Brittany    11 Fox Lane             1:04.22    1:02.47 CONS
      30.42   32.05
  4 Irwin, Meagan       10 Pelham               1:05.88    1:05.27 SECT
      31.92   33.35
  5 Zollo, Ann Marie     9 Ursuline             1:05.72    1:05.46 SECT
      31.78   33.68
  6 Jorgensen, Dana      9 Clarkstown           1:04.97    1:06.06 SECT
      32.49   33.57
  7 Mikolai, Suzanne    12 Sleepy Hollow        1:06.33    1:06.13 SECT
      32.21   33.92
  8 Ulanowski, Daniell  10 Kennedy              1:06.29    1:06.35 SECT
      31.92   34.43
Consolations
  9 Nicholson, Kate     12 Briarcliff/Ossin     1:07.77    1:05.47 SECT
      31.70   33.77
 10 Mason, Nicole       11 Yorktown             1:07.42    1:05.73 SECT
      32.09   33.64
 11 Akerfelds, Aleksa    7 Bronxville           1:08.15    1:05.81 SECT
      31.84   33.97
 12 Canals, Giselle        East Ramapo          1:07.87    1:07.64 SECT
      33.18   34.46
 13 Ciccone, Amanda      7 Suffern              1:08.03    1:07.96 SECT
      33.05   34.91
 14 Knapp, Jen          11 JohnJayCrossRivr     1:08.38    1:08.03 SECT
      33.26   34.77
 14 Burns, Briana        7 East Ramapo          1:08.46    1:08.03 SECT
      33.05   34.98
 16 Considine, Liz      10 Ursuline             1:08.22    1:08.38 SECT
      32.92   35.46

Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
========================================================================
   Section 1: # 1:04.42  11/1990     MEAGHAN McCAFFREY
       State: ! 1:03.95  11/1992     TORI DeSILVA
                1:04.77  AA-A
                1:07.78  AA-B
                1:09.23  AUTO
                1:11.26  CONS
                1:18.84  SECT
    Name              Year School               Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 Nelson, Tory        11 New Rochelle         1:09.09    1:07.68 AA-B
      32.00   35.68
  2 Malloy, Tara        11 Ursuline             1:08.73    1:08.34 AUTO
      32.09   36.25
  3 Tartaglia, Christi  10 Brewster             1:09.74    1:08.80 AUTO
      32.53   36.27
  4 Kiernan, Marilee     9 Bronxville           1:12.50    1:10.82 CONS
      34.01   36.81
  5 Bannon, Meredith     8 Putnam Valley        1:11.71    1:11.11 CONS
      33.92   37.19
  6 Fox, Jessica        11 Bronxville           1:13.55    1:11.24 CONS
      33.70   37.54
  7 Rooney, Alice       12 Mamaroneck           1:12.39    1:11.34 SECT
      33.50   37.84
  8 Hopkins, Siobhan    12 White Plains         1:12.11    1:11.46 SECT
      33.53   37.93
Consolations
  9 Light, Jaymi         8 Byram Hills          1:13.60    1:13.47 SECT
      34.82   38.65
 10 Ha, Alyssa           7 Dobbs Ferry          1:14.12    1:14.07 SECT
      35.35   38.72
 11 Hurd, Naima         11 East Ramapo          1:14.33    1:14.25 SECT
      35.39   38.86
 12 Flaherty, Tara       8 ArdsleyHastWoodl     1:15.04    1:14.99 SECT
      35.60   39.39
 13 Foti, Kathryn       12 Greeley              1:14.65    1:15.00 SECT
      35.54   39.46
 14 Landry, Kristen     11 North Rockland       1:15.32    1:15.10 SECT
      35.49   39.61
 15 Bracy, Morgan       10 East Ramapo          1:15.20    1:15.20 SECT
      35.83   39.37
 16 Simco, Katie        12 Fox Lane             1:15.38    1:15.27 SECT
      35.19   40.08

Event 12  Women 400 Yard Freestyle Relay
========================================================================
   Section 1: # 3:40.64  11/1989     JOHN JAY CROSS RIVER
       State: ! 3:35.19  11/1999     ORCHARD PARK
                3:33.68  AA-A
                3:41.36  AUTO
                3:42.32  AA-B
    School                                      Prelims     Finals
========================================================================
Finals
  1 The Ursuline School  'A'                    3:46.14    3:38.91#AUTO
     1) Lewis, Kerby 11                 2) Gray, Ellen 10
     3) Chapman, Hope 9                 4) Kelly, Kimi 11
      26.50   28.39   26.08   29.06   26.59   28.59   25.82   27.88
  2 Brewster High School  'A'                   3:51.04    3:47.63
     1) Monsees, Christina 10           2) Antalosky, Tara 12
     3) Tartaglia, Christine 10         4) McEntee, Ashley 10
      27.03   28.42   26.86   30.39   27.78   30.19   27.53   29.43
  3 Clarkstown High School  'A'                 3:52.73    3:48.28
     1) Bui, Tiffany 8                  2) Jorgensen, Dana 9
     3) Rohrs, Lisa 10                  4) Walotsky, Kyle 11
      27.82   29.06   27.80   31.17   26.66   29.93   27.07   28.77
  4 Lakeland/Panas  'A'                         3:52.36    3:49.90
     1) Lian, Michelle 8                2) Guyett, Caren 7
     3) Guyett, Sarah 10                4) Robinson, Kristine 12
      28.64   31.36   27.39   29.64   27.31   29.88   26.77   28.91
  5 Horace Greeley  'A'                         3:55.16    3:53.03
     1) Hsia, Valerie 11                2) Heinz, Susanna 10
     3) Pearson, Julie 11               4) Vargas, Sam 9
      28.06   29.52   28.35   31.03   27.73   29.91   27.97   30.46
  6 Fox Lane High School  'A'                   3:56.93    3:54.83
     1) Fischer, Erica 11               2) Condon, Bevin 10
     3) Roberts, Nevine 11              4) Hunter, Brittany 11
      28.53   30.15   29.18   31.17   27.85   31.07   26.85   30.03
  7 Suffern High School  'A'                    3:58.72    3:55.44
     1) Collins, Mhairi 10              2) Partridge, Gaby 8
     3) Giamboi, Nicole 11              4) Kreielsheimer, Kim 10
      27.80   30.18   27.73   30.78   28.32   32.78   27.53   30.32
  8 East Ramapo  'A'                            4:00.99    3:58.29
     1) Burns, Briana 7                 2) Henderson, Jenna 11
     3) Canals, Janyll 10               4) Canals, Giselle
      28.84   30.82   28.61   31.00   28.12   31.43   28.16   31.31
Consolations
  9 John Jay Cross River  'A'                   4:02.29    3:56.46
     1) Kosits, Kristen 10              2) Mellars, Paige 9
     3) Mullaney, Christine 10          4) Braun, Jenny 10
      28.37   31.20   28.53   31.83   29.05   31.95   27.26   28.27
 10 Briarcliff/Ossining Schools  'A'            4:04.90    3:58.56
     1) Nicholson, Kate 12              2) Wacyk, Roxy 8
     3) Garret, Kim 10                  4) Monahan, K.C. 11
      29.15   31.43   29.07   31.32   29.04   32.77   26.75   29.03
 11 Pearl River  'A'                            4:01.14    3:59.35
     1) O'Keefe, Megan 9                2) Nassery, Alia 9
     3) Schule, Monika 10               4) O'Keefe, Kaitlyn 7
      29.21   30.54   28.61   31.85   29.08   32.68   27.23   30.15
 12 Bronxville High School  'A'                 4:09.51    4:01.37
     1) Akerfelds, Aleksa 7             2) Akerfelds, Dana 8
     3) Turk, Sydney 12                 4) Hackett, Meghan 10
      28.47   30.05   29.43   32.77   28.85   31.47   28.34   31.99
 13 Ardley/Hastings/Woodlands  'A'              4:03.86    4:02.43
     1) Lucas, Nicole 12                2) Koroleva, Dasha 11
     3) Flaherty, Kelly 12              4) Troy, Marisa 10
      29.45   32.62   28.49   31.49   28.53   32.93   28.50   30.42
 14 Yorktown High School  'A'                   4:05.90    4:04.35
     1) Drexel, Meghan 11               2) Mason, Nicole 11
     3) Gallo, Michelle 12              4) Pampillonio, Danielle 10
      29.29   32.49   28.60   31.34   28.12   34.44   28.07   32.00
 15 New Rochelle High School  'A'               4:05.45    4:06.03
     1) Freeman, Btittany 7             2) Capella, Paola 8
     3) Curcuru, Christine 11           4) Nelson, Tory 11
      29.77   32.82   29.46   33.37   28.62   34.10   27.44   30.45
 16 Mamaroneck High School  'A'                 4:10.22    4:09.43
     1) Heinbockel, Jen 9               2) Spader, Kat 9
     3) Kvernland, Kristen 11           4) Rooney, Alice 12
      29.13   34.19   27.97   34.77   30.87   34.26   27.29   30.95